top of page

רוזציאה, איזה שיטת טיפול עדיפה לטיפול במחלה?המחלה מתבטאת בתפרחת אדומה של עור הפנים, המלווה בתחושת צריבה ונימיות דם מורחבות (קופרוז) ולעיתים אף בפצעונים קטנים דמויי אקנה. בניגוד לאקנה, ברוזציאה אין קומדונים (נקודות שחורות ולבנות) ואין מעורבות של החזה והגב. בתחילת המחלה הסומק מופיע ונעלם, אולם בהמשך הופך קבוע ומהווה בעיה אסתטית


כיום קיימות 2 דרכי טיפול:

  1. תרופתי- משחות או כדורים

  2. טיפול באמצעות טכנולוגיית IPL


אז איזו שיטה עדיפה?!

טיפול באמצעות קרם/ג'ל הוא טיפול יום יומי

משחות אלו מכילות בנזולי פרוקסיד, חומצה אזלאית, טרטינוין או סוגים שונים של אנטיביוטיקה כגון ג'ל מטרונידזול. עלולים לגרום לחלק מהמטופלים לתופעות לוואי כמו בעיות בראייה, ראייה מטושטשת וראייה כפולה וכן סחרחורות, בלבול, עייפות, ישנוניות וירידה בכושר הריכוז.

טיפול באמצעות כדורים כגון מינוקסין ודוקסילין אסורים לשימוש בהריון או בהנקה שימוש ממושך בתרופות עלול להעלות את הסיכון לזיהומים במערכת העיכול, ובהם זיהום של החיידק קלוסטרידיום דיפיציל

השימוש בדוקסיציקלין מעלה את הרגישות של העור לשמש ויש להימנע משיזוף הן בשמש והן במיטות שיזוף.

בנוסף בעת שימוש בדוקסילין, דוקסיציקלין עלולה להצטבר ברקמות שונות בגוף ולגרום לצביעה קבועה של שיני הקבע. בשימוש ממושך עלולה התרופה לגרום לצביעה של אזורים רבים בגוףבין היתר עלולים להיצבע הציפורניים, העור, העצמות, החלק הלבן של העיניים, בלוטת התריס ולעיתים נדירות גם מסתמי הלב.


בטיפול באמצעות כדורים כגון ראקוטן, ההגבלות ותופעות הלוואי קשות עוד יותר, כגון החמרה של הרוזציאה עם תחילת נטילת הכדורים, החומר הפעיל איזוטרטינואין המצוי בכדור הראקוטן, עלול לגרום לתופעות לוואי מסוכנות בעור הכוללות, בין היתר, את תסמונת סטיבנס־ג'ונסון- תגובה אלרגית חריפה מאוד של העור וגם של ריריות באזורים שונים בגוף, תופעות לוואי שכיחות נוספות בעת שימוש בכדורים הן: יובש בעור, יובש בשפתיים ובפנים, שפתיים סדוקות ומודלקות, דלקות עור, פריחה, גירוד, קילופי עור, עור שברירי ומגורה, יובש וגירוי בעיניים, דלקת בעיניים, עלייה ברמות של אנזימי הכבד, עלייה ברמות של שומני הדם (טריגליצרידים), אנמיה (שתסמיניה הם עייפות, חולשה, חוסר אנרגיה, חיוורון), הופעת דימומים או חבורות על העור

כאבי ראש, יובש באף, דימום מהאף, כאבי גרון, עלייה בסיכון לזיהומים, תגובות אלרגיה, הופעת דם או חלבון בשתן.

כמו כן קיימות מגבלות רבות כגון: חל איסור חמור לצרוך את התרופה בזמן הריון או הנקה שכן התרופה מזיקה לעובר. בעת שמטופלים בתרופה יש להפחית בפעילות הגופנית ולהימנע מתרגילים מאומצים שכן התרופה עלולה לגרום לכאבי שרירים ולתמס שרירים (רבדומיוליזיס - מצב מסוכן שגורם לפירוק שרירים ולאי־ספיקת כליות).

חשוב לציין כי רוזציאה היא מצב כרוני, מה שאומר שלא ניתן לרפא את המחלה, ותסמיניה לעולם לא יעברו לחלוטין. אך ניתן להפחית את תדירותן ואת חומרתן של ההתלקחויות ובמקרים רבים לא די בטיפול אנטיביוטי זה ויש צורך בטיפול באור (IPL) על מנת לכווץ את כלי הדם המורחבים.


הטיפול ב IPL הוא טיפול לא פולשני, המצריך מרווח של פעם בשבוע בתחילת הטיפול ולאחר מכן מרווחים של פעם בשבועיים עד שלושה בהתאם למצב הרוזציאה של המטופל.

כאשר ההמלצה היא על סדרה של בין 4-6 טיפולים.

מבחינת מגבלות בעת הטיפול, גם כאן מומלץ להימנע מחשיפה ממושכת לשמש, שכן השמש מהווה טריגר להחמרת המחלה עבור חולי הרוזציאה.

מבחינת תופעות לוואי, טיפול באמצעות IPL איננו מלווה בתופעות לוואי חריגות. תיתכנה אדמומיות בפנים כתוצאה מהטיפול שתחלוף בתום כמה שעות לאחריו.

או שטפי דם הנעלמים כשבוע-שבועיים לאחר הטיפול ושינויי פיגמנטציה זמניים בלבד.

2 views

ความคิดเห็น


bottom of page